Stropex

Standard Line

EMO to nowoczesny Energooszczędny System Montażowy stolarki otworowej. Dzięki zastosowaniu Termo-LISTWY oraz Termo-PARAPETU spełnia energooszczędne normy europejskie. Wykonany z tworzywa PVC wypełnionego twardą pianką poliuretanową wraz z uszczelką i specjalnie ukształtowanym profilem umożliwia wykonanie prawidłowego i szczelnego montażu.

Termo-PARAPET spełnia funkcję izolacji termicznej i jest doskonałym uzupełnieniem systemów Stropex EMO. Gwarantuje właściwości pozwalające na stosowanie w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym.
Termo-LISTWA wykonana z tworzywa PVC wypełnionego twardą pianką poliuretanową o zamkniętych komorach oraz dedykowanej uszczelki, dzięki specjalnemu ukształtowaniu profilu, umożliwia wykonanie prawidłowego, szczelnego i ciepłego połączenia podczas montażu stolarki okiennej.

Właściwości:
 • funkcja transportowa – bezpieczne transportowanie nawet bardzo dużych i ciężkich okien balkonowych i tarasowych przy zastosowaniu okładziny transportowej,
 • podwójne nóżki – zwiększają wytrzymałość i pozwalają na zamocowanie stolarki otworowej przy pomocy kotew systemowych zgodnie z właściwymi zaleceniami,
 • system click – pozwala na łatwe, szybkie i stabilne wpięcie Termo-LISTWY do ramy okiennej,
 • szczelność połączenia, którą zapewnia specjalna uszczelka z poliuretanu,
 • równa powierzchnia Termo-LISTWY montażowej dopasowana do szerokości nóżek montażowych ramy okiennej pozwala na dokładne dopasowanie parapetu wewnętrznego i zewnętrznego,
 • materiały: PVC (100% recycling – pochodzenie: stolarka okienna) i twarda pianka poliuretanowa o komorach zamkniętych.

Premium Line

EMO to nowoczesny Energooszczędny System Montażowy stolarki otworowej spełniający energooszczędne i pasywne normy europejskie z zastosowaniem Termo-PANELI.

Termo-PANEL spełnia funkcję izolacji termicznej oraz uszczelnienia obwodowego okna. Zwiększona sztywność ramy okiennej uzyskana przez mechaniczne połączenie z Termo-PANELEM w znacznym stopniu poprawia statykę całego okna.

Termo-PANEL stanowi główny element systemu panelowego STROPEX EMO. Badania w ITB potwierdziły deklarowane właściwości użytkowe, pozwalające na stosowanie w budownictwie energooszczędnym oraz pasywnym. Zwiększona sztywność ramy okiennej, uzyskana przez mechaniczne połączenie z Termo-PANELEM, w znacznym stopniu poprawia statykę całego okna.

Termo-PANEL powstaje na bazie Termo-LISTWY wykonanej z tworzywa PVC wypełnionego twardą pianką poliuretanową o zamkniętych komorach i wyposażonej w dedykowaną uszczelkę. Od Termo-LISTWY odchodzą na boki kształtki wykonane z twardej pianki PUR, które posiadają właściwości termoizolacyjne. Dodatkowym elementem znajdującym się w kształtce wewnętrznej jest okładzina, stanowiąca wstępne wykończenie powierzchni wnęki okiennej.

Właściwości:
 • Podwójne nóżki – zwiększają wytrzymałość i pozwalają na zamocowanie stolarki otworowej przy pomocy kotew systemowych zgodnie z właściwymi zaleceniami,
 • System click – pozwala na łatwe, szybkie i stabilne wpięcie do ramy okiennej,
 • Szczelność połączenia, którą zapewnia specjalna uszczelka z poliuretanu,
 • Materiały: PVC (100% recycling – pochodzenie: stolarka okienna), twarda pianka poliuretanowa o komorach zamkniętych, okładzina MgO.

Exclusive Line

EMO to nowoczesny Energooszczędny System Montażowy stolarki otworowej spełniający energooszczędne i pasywne normy europejskie z zastosowaniem Termo-BELKI i Termo-RAMY.

Innowacyjne rozwiązanie polegające na wbudowaniu nadproża roletowego KZN (do rolet podtynkowych intermo) w poziomie osi stropu pozwala na uzyskanie większego otworu okiennego. Zwiększona powierzchnia przeszklenia to nie tylko trend w nowoczesnym budownictwie, ale, przede wszystkim, więcej światła we wnętrzu, a co za tym idzie – większy komfort mieszkańców i dobre samopoczucie na co dzień.

Badania

Po badaniach laboratoryjnych w Instytucie Techniki Budowlanej ITB, przyszedł czas na badania poligonowe przepuszczalności powietrza oraz wodoszczelności montażu okien w Energooszczędnym Systemie Montażu stolarki otworowej EMO, które zostało zrealizowane przez Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej Sp. z o.o.

Do badań wybrane zostało okno dwuskrzydłowe wykonane z kształtowników PVC zamontowane w ścianie wykonanej z pustaków ceramicznych. Do zamontowania okna użyto następujące komponenty: termo-paneletermo-listwa z termo-parapetem, piana poliuretanowa Red-pur użyta do uszczelnienia szczeliny montażowej pomiędzy ścianą budynku a systemem montażu EMO, uszczelniacz Illbruck SP-925 do uszczelnienia połączeń narożnych, blaszane kotwy montażowe oraz kołki budowalne.

 

Badania wykonano zgodnie z metodami badawczymi stosowanymi w laboratoriach badawczych wg następujących norm:

 • PN-EN 1026:2016-04. Okna i drzwi – przepuszczalaność powietrza. Metoda badania
 • PN-EN 1027:2016-04. Okna i drzwi – woodoszczelność. Metoda badania
 • PN-EN 12207:2017-01. Okna i drzwi – Przepuszczalność powierza. Klasyfikacja
 • PN-EN 12208:2001. Okna i drzwi – Wodoszczelność. Klasyfikacja.

Przepuszczalność powietrza montażu mierzono na poziomie ciśnień dodatnich oraz ujemnych dla wartości.: 50, 100, 150, 200, 250, 300, 450, 600 Pa

Wodoszczelność zraszania wodą podczas badania z jednego punktu /dyszy 120l/h, ilość punktów zraszających /5 dysz/, wydajność całkowita podczas badania: 600 l/h

Wyniki

Na podstawie przeprowadzonych pomiarów i badań oraz uzyskanych wyników stwierdzono, że Energooszczędny System Montażowy EMO podczas badania poligonowego uzyskał Klasę 4 przepuszczalności powietrza oraz klasę 9A wodoszczelności.

Klasa 4

Przepuszczalności powietrza

Klasa 9A

Wodoszczelności